Historický kontext
V roce 1054 prosadil kníže Břetislav I. nový nástupnický řád tzv. seniorát (stařešinství). Podle tohoto řádu měla vláda v Čechách připadnout vždy nejstaršímu mužskému členovi přemyslovské dynastie. Pro mladší členy rodu byly na Moravě zřízeny údělná knížectví (brněnské, olomoucké a později i znojemské).
Nástupnický princip stařešinského řádu se ale dlouho nesvědčil a byl mnohokrát porušován. Jedním z případů kdy došlo porušení jeho pravidel, byl také nástup Soběslava I. (1125 – 1140) na pražský knížecí stolec.
Předchozí události
V dubnu 1125 umírá český kníže Vladislav I., který krátce před svou smrtí určil nástupcem svého mladšího bratra Soběslava, což byl v rozporu s tehdejšími zásadami seniorátu. Nejstarším žijícím členem rodu byl v té době Soběslavův bratranec Ota II. zvaný Černý, který spravoval olomoucký úděl a bylo o něm známo, že si dělal na pražský stolec neskrývané nároky.
Aby upevnil Soběslav své mocenské postavení uskutečnil v podzimních měsících v roce 1125 výpravu na Moravu a odňal Otovi správu brněnského údělu. Zapuzený olomoucký kníže neměl dostatek vlastních sil pro podniknutí odvety a obrátil se proto s žádostí o spojenectví na německého krále Lothara III. Římský panovník pod příslibem snadného vítězství Otovy nároky na titul českého knížete podpořil a v zimě na přelomu let 1125–1126 zahájil do Čech vojenské tažení.
Průběh bitvy u Chlumce
Kronikářské záznamy označují zimu na přelomu let 1125–1126 za obzvláště krutou. Římský král si byl jistě vědom obtížnosti zimního vojenského tažení, avšak uvěřil Otovým slibům, že výprava bude krátká a nesetká se s výraznějším odporem. Z tohoto důvodu Lothar III. neshromáždil dostatečnou válečnou hotovost, ale spoléhal pouze na bojovníky z východní poloviny saského vévodství.
Český kníže Soběslav se dozvěděl o německých válečných plánech s dostatečným předstihem a měl tudíž čas na zorganizování obrany. Na svoji stranu se mu podařilo získat všechny důležité domácí velmože a pro povzbuzení bojové morálky českého vojska si opatřil i významné církevní relikvie, údajný praporec svatého Vojtěcha, který pak nechal připevnit na kopí svatého Václava.
Dne 16. února 1126 nastala velká obleva. Lotharovy oddíly se daly do pohybu a začaly postupovat na české území Nakléřovským průsmykem přes Krušné hory, kudy procházela stará obchodní cesta tzv. srbská stezka. Tající sníh znesnadňoval německým těžkooděncům pohyb.Většina jezdců byla proto nucena sesednout z koní a sundat si brnění, aby mohli pokračovat v dalším postupu.
Lotharovo vojsko se roztáhlo do dlouhé kolony, jejíž čelo tvořil oddíl vedený Otou Olomouckým. Kníže Soběslav očekával nepřítele v podhůří u hradiště Chlumec.
K rozhodující bitvě došlo 18. února 1126. Pochodem znavené saské oddíly neměly dostatek času, aby mohly zaujmout bojovou formaci a nestačily vzdorovat připraveným českým bojovníkům. Ota Olomoucký v nelítostném boji zahynul.
Německý panovník Lothar III. se uchýlil se svojí zbývající družinou na blízký vršek a vyčkával. Situace se pro něj z vojenského hlediska vyvinula velice nepříznivě. Jeho vojsko bylo ze všech stran obklíčeno českými bojovníky, takže římskému králi nezbývalo než podstoupit buďto předem prohraný boj, anebo se pokusit vyjednávat.
Výsledek
Kníže Soběslav si prozíravě uvědomoval, že úplná porážka Lothara III. by vedla k vyvolání vleklé války s celou Říší, o kterou jako český panovník rozhodně nestál. Nabídl proto na Lotharovi mír s návrhem spojenectví. Zároveň si Soběslav nechal od římského krále udělit Čechy v léno, což bylo potvrzením jeho titulu českého knížete.
Historický význam
Vítězství Soběslava I. v bitvě u Chlumce vedlo nepochybně k vnitřnímu upevnění a stabilizaci českého státu. Soběslavův hlavní soupeř Ota II. Olomoucký v bitvě zahynul a v čele českého knížectví stanul na dalších 14 let schopný panovník, který vystupoval v zahraniční politice jako věrný spojenec římského krále Lothara III.
Na počest svého vítězství nechal pak kníže Soběslav v následujících letech vystavět rotundu sv. Jiří na hoře Říp.
Autor: Mgr. Petr Kovář
Vědomostní test
Otestujte si svoje znalosti o bitvě u Chlumce v online kvízu.